JAK Charles Goodyear WYMYŚLIŁ…

JAK Charles Goodyear WYMYŚLIŁ WULKANIZACJĘ
Charles Goodyear w wieku 14 lat opuścił dom rodzinny w poszukiwaniu pracy. Handlując sprzętem rolniczym popadł w długi i w efekcie trafił do więzienia. Miał jednak duszę wynalazcy. Aby zdobyć środki finansowe na eksperymenty, sprzedał prawa do wideł, które opatentował jego ojciec.

Zainteresował się gumą, której technologię produkcji udoskonalano w Europie. Miała ona jednak jedną poważną wadę – w niskich temperaturach twardniała i stawała się krucha, a w wysokich była zbyt plastyczna.

W 1839 r. Goodyear przystąpił do eksperymentu – zmieszał siarkę, sadzę i dodał kawałki rozgrzanej gumy. Niechcący nadmiernie ogrzał pojemnik z gumą, przypadkowo dokonując rewolucyjnego odkrycia.

Okazało się, że przez stapianie kauczuku z siarką można otrzymać substancję odporną na temperaturę powyżej 100°C i elastyczną poniżej -15°C. Na cześć rzymskiego boga Wulkana odkryty przez niego proces wytwarzania udoskonalonej gumy nazwano wulkanizacją. Opracowana przez niego metoda okazała się fundamentem, na którym powstał współczesny przemysł produkcji opon.

Niestety Charles Goodyear zmarł w biedzie w 1860 r. pozostawiając olbrzymie długi. Czterdzieści lat po jego śmierci, koncern założony przez Franka Seiberlinga na cześć Charlesa przyjął nazwę Goodyear Tire and Rubber Company.

#wulkanizacja #motoryzacja #opony #samochody #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #liganauki